Skocz do zawartości

Zdjęcie

Poradnik RP - 2.0


 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
3 odpowiedzi na ten temat

#1  Adasco

Adasco

  Stary Wyjadacz
 • 3418 postów

Napisany 29 marzec 2019 - 23:40

Ogólny Koncept 

 

Koncept grania Role-Play w GTA opiera się o odgrywanie specyficznej postaci, która jest rozwijania przez Ciebie i ma różną charakterystykę, uczucia, tło (chodzi tutaj o jej historię), et cetera. W skrócie ujmując, jest to tworzenie unikatowej wirtualnej osobowości, którą kontrolujesz, nie zapominając przy tym o realizmie i odgrywaniu swojej postaci. 

 

Tworzenie twojej unikatowej postaci

 

Tak jak w prawdziwym życiu: twoja postać musi posiadać IMIĘ i NAZWISKO. Możesz być kreatywny! Jednakże, nie możesz nazwać swojej postaci: Pan Ciastko, Lord Szatanusz, Michael De Santa czy Michael Jackson. Te Imiona zaliczają się FailRP (spokojnie, później wyjaśnie co to znaczy). Pozostałe imiona zaliczają się do kategorii Celebrity Name, która zakazuje nadawania postacią imion: osób sławnych jak i tych, które powiązane są ze światem GTA. 

 

A więc, jakie są ograniczenia? 

 

Tak jak w każdej innej grze, są zasady, których musisz przestrzegać. W przeciwieństwie do shooterów czy samego GTA Online, twoim zadaniem nie jest zabicie jak największej ilości osób, również nie ma teleportacji i są także zasady, które czynią serwer RP, serwerem RP.

 

Po pierwsze, w RP są dwa środowiska/pojęcia, które oddzielają prawdziwe życie, od tego z gry. Życie "świata RP" nazywanie jest IC (In Character - dosłownie "w postaci") i prosto mówiąc definiuje wszystko co związane jest ze światem RP - co robi twoja postać, gdzie aktualnie się znajduje i z czym (lub kim) wchodzi w interakcję.

 

Przeciwieństwem tego pojęcia jest OOC (Out of character - dosłownie "poza postacią"). Jest to związane ze wszystkim poza granicami świata RP i nie jest w ogóle powiązane z odgrywaną przez Ciebie postacią. 

 

Trochę skomplikowane? Luzik, sam miałem z tym problemy :)

 

Aby ułatwić CI życie, podam ci przykład (z nich najlepiej się po prostu uczy). Wyciągasz telefon i wysyłasz ziomkowi wiadomość 

"Ziomek, wyłączam komputer, bo już późno a rano do roboty, jutro odegramy jakąś akcję."

​Ta wiadomość nie jest powiązana ze światem IC, a za tym, jest to wiadomość OOC.  

 

Z drugiej strony jeśli zapytasz sie kogoś 

"Co tam u Ciebie?" 

Używając czatu IC (wyjaśnię później), to czyni to akcję IC, gdyż twoja postać w tym momencie rozmawia.

 

Czaty

 

Na naszym serwerze RP są trzy rodzaje czatów kilka rodzajów czatów. 

 • /twt - twitter, tutaj kontaktujesz się z ludźmi, służy on do IC i jest normalnym czatem
 • /allegro - Również jest to czat IC i służy do ogałszania, iż chcemy coś sprzedać.
 • /ooc - służy do kontaktu z administracją (ale pamiętaj, iż nie jest on do luźnych rozmów). Zgłaszasz na nim: błędy, failRP, cziterów, etc.
 • local ooc - do rozmowy OOC z graczami, którzy znajdują się wookół Ciebie, osobiście także radzę ograniczanie go do minimum, gdyż psuje to ducha RP

Jest jeszcze darkweb i raczej nie muszę tłumaczyć do czego on służy ;), ale gdzie on się znajduje to już musi dowiedzieć się twoja postać!

 

 

Ograniczenia IC & OOC

 

Skoro już wiesz, jak działa podstawa każdego RP czyli IC i OOC i wiesz jak używać czatów, jest jeszcze jedna zasada związana z tymi pojęciami.

 

Prosto mówiąc - Cokolwiek dzieje się IC, zostaje IC, cokolwiek dzieje się OOC, zostaje OOC. Znaczy to, że nie możesz używać informacji OOC w IC i vice versa. Łamanie tej zasady nazywamy Metagming. 

 

Dalej nie rozumiesz? Użyjmy przykładu

 

​Idziesz sobie ulicą i zauważasz podejrzanego typka, a więc mówisz koledze na Discord lub TS3 lub Skype (mniejsza o to), aby przyjechał by ci pomóc, wtedy przyjeżdża twój kolega i zabiera Cię swoim samochodem. To jest nazywane METAGAMING, ponieważ użył on informacji OOC aby pomóc Ci IC. 

 

Akcje 

 

Dużą częścią świata RP jest wykonywanie akcji przez twoją postać. GTA pozwala ci na praktycznie wszystko (twoją barierą jest wyobraźnia). Oczywiście należy pamiętać, iż jest to RP i musisz zachować realne ograniczenia :)

 

Nie wolno Ci wykonywać akcji, których byś nie zrobił w prawdziwym życiu - na przykład, normalnie nie wyjedziesz na centrum swojego miasta i nie zaczniesz strzelać do ludzi. To oznacza, iż nie powinieneś robić tego w grze - dostaniesz bana. 

 

Komenda, która używana jest do wykonywania akcji, przez naszą postać nazywa się /me (zapamiętaj, gdyż jest to duża część świata RP) i wyróżnia się ona kolorem fioletowym - jest wyświetlana na czacie i na ciele postaci. Jest ona widoczna tylko dla osób w twoim okręgu. Należy pamiętać, iż /me musi być pisane w osobie trzeciej. + Nie musisz pisać swojego imienia, komenda robi to za Ciebie :)

 

Przykład: /me otwiera drzwi (udajmy, iż nazywasz się Jan Kowalski)

Co zobaczą gracze? *Jan Kowalski otwiera drzwi. 

 

Często będziesz musiał również odgrywać akcje z różnymi przedmiotami, a czasami nawet i walkami. Teraz, aby grać fair RP, musisz dać innej osobie opcje aby odpowiedziała Ci ze swoją akcją.

 

Przykład, którego nie możesz wykonać: /me uderza Rafała tak mocno, że chłopak odlatuje.

Dlaczego? Jeśli chodzi o samo bicie Rafała, to spokojnie, możesz to zrobić. Jednakże zadecydowałeś, że stracił przytomność... co jest praktycznie nie daniem Rafałowi szansy uczestniczenia w RP! 

 

Łamanie tych zasad (wykonywanie nie realistycznych akcji i wymuszanie twojego RP na innych) jest zwane PowerGaming lub FailRP.

 

Fakty

 

Jest jeszcze inna bardzo ważna komenda w świecie RP, które określa i pyta o fakty. Brzmi dezorientująca, co nie? Spójrz na przykład, który znajduje się poniżej i zaraz zrozumiesz. Tą komenda jest /do.

 

Przykład: /do Jaką kanapkę je Rafał?

 

** Zauważ, iż fakty, tak samo jak me, pisane są w osobie trzeciej.

 

W tym przykładzie pytasz osobę o jakiś fakt - w tym wypadku jaką kanapę je Rafał, w tym momencie oczekujesz na odpowiedź aby kontynuować to w jakikolwiek sposób odbije się to na twoją postać. 

 

Tutaj masz przykład odpowiedzi:

 

/do Rafał je kanapkę z szynką lub /do Je kanapkę z szynką (zależy czy odpowiada ci osoba o które wspominasz, czy osoba 3cia).

 

Tutaj masz pare innych przykładów (nie związanych z poprzednim)

 • /do Rafał ma rękę pokrytą ranami
 • /do Na stole znajduję się papieros

Pamiętaj aby odgrywanie na /do było realistyczne. Na przykład, /do Rafał ma oczy z tyłu głowy - jest odbierane jako PowerGaming.

 

Proste, co nie?

 

Zabijanie i Czynnik strachu 

 

W RP, musisz mieć dobry powód, aby kogoś zabić! Tak jak w prawdziwym życiu, nie zabił byś kogo z jakiegoś głupiego powodu lub bez powodu. Zabijanie kogoś za brak/słaby powód jest odbierane jako Random Deathmatch i skutkuje banicją. 

 

Dodatkowo, musisz odgrywać strach, jeśli sytuacja tego wymaga. Na przykład, jeśli ktoś do Ciebie celuje z broni, musisz odegrać, iż jesteś przestraszony, gdyż możesz zginąć... naprawdę nie zacząłbyś szarżować w stronę napastnika i spróbować go uderzyć. W RP zaczniesz "współpracować" z napastnikiem (czyt. wykonywać jego polecenia). W innym wypadku możesz otrzymać bana za brak poszanowania życia

 

Zasady

Poza podstawami RP na naszym serwerze znajdują się zasady do których możesz uzyskać dostęp korzystając z tego linku:  http://cs-nabani.pl/...rwera-roleplay/

 

 

Doświadczenie

 

Kiedy zaczniesz swoją przygodę RP, zaczniesz zwiększać swoje doświadczenie i wkrótce zaczniesz czuć się pewnie w tym świecie. To wszystko może na początku wydawać się skomplikowane, ale luzik, każdy kiedyś zaczynał, a nikt mistrzem RP się nie rodzi :)

 

Jeśli jednak nadal masz wątpliwości, Administracja, służby publiczne, gracze, etc - zawsze chętnie Ci pomogą. 

 

Powodzenia. 

 

Rodziny Mafijne, Gangi & Frakcje

 

Wojny gangów 

Gangi są zachęcane to pozostania na swoim terytorium i bronieniu ich. Oczywiście, jest limitowane do gang vs gang. Cywile nie mają prawa brania udziałów w "wojnach gangów". Nie możesz pomóc w obronie dzielnicy jeśli jesteś poważnie ranny (czytaj postrzelony, złamana kość itp.) w takim wypadku musisz zostać w szpitalu dopóki lekarz nie skończy operacji. W momencie ukończenia operacji musisz odczekać godzinę aby zostać całkowicie uleczonym. 

 

Strefy neutralne

Tutaj należy zastosować się do regulaminu, a dokładniej punktu 5.1

 

Wojna z Policją 

Przemoc przeciwko Policji nie jest całkowicie ograniczona, ale jest regulowana. Członkowie gangu / rodziny mafijnej mogą rozpocząć akcję z jakimkolwiek pracownikiem rządowym, ale muszą ominąć oni jakiekolwiek złamanie zasad RP w czasie trwania akcji. (Np: nie porywaj policjanta kiedy stoi w korku z cywilem.) Również Gangi itp nie powinni brać na cel osób pracujących dla rządu, gdy jest ich mało na serwerze. Np. 30 osób na serwerze, ale tylko 2 policjantów. 

 

Policja

Jako organizacja macie przetrwać jak najdłużej, a co za tym idzie nie macie rzucać się w oczy policji. Jeśli często będziecie popełniać błędy i zwracać na siebie uwagę, policja może w końcu dojść gdzie znajduje się wasza kryjówka i rozwiązać waszą ekipę. Mówiąc po prostu, zajmujcie się swoimi sprawami, nie robiąc przy tym za dużo hałasu. Wasza każda akcja, z które jest możliwość wyjścia bez wzbudzania podejrzeń ma się tak zakończyć lub 90% takich akcji.

 

Maksymalna liczba członków Gangu 

Nie możesz atakować wrogiego gangu dopóki nie ma on minimum 3 aktywnych członków. Wyjątkiem jest, gdy gang takowy wejdzie na twoje terytorium. 

 

RP przez cały czas

Twój gang musi odgrywać przez cały czas, NIC nie zwalnia was z odgrywania RP. Macie zachowywać się jak prawdziwi gangsterzy (Nie, sebixy to nie gangsterzy, lecz gangusy). Macie swoje loga, gangowe przywitanie (specyficzny uścisk dłoni) i musicie obawiać się śmierci. (Prawdziwi gangsterzy nie należą do Avengers). 

 

Akcje

Jeśli brałeś udziala przeciw/we współpracy z przeciwną frakcją i wpadliście w problemy z prawem - nie możecie wyjść z serwera - w innym wypadku frakcja, która wyjdzie z serwera zostanie rozwiązana przez administrację. 

 

Relacje IC - Gangi / Frakcje / Mafie

Relacje między gangami mogą być 2: Neutralna lub Wroga. Nie ma czegoś takiego jak Sojusz! Jeśli planujesz atak na inny gang (czytaj Porwanie itp) nie możecie tego robić we 2 różne ekipy. Czyli gang X nie może współpracować z gangiem Y aby porwać członka gangu Z. 

 

Kampienie w bazie

Nie możesz siedzieć przez więcej niż 5 - 10 minut w "bazie" przeciwnego gangu w celu napadnięcia na niego. Możesz sprawdzać ich bazę co dwie godziny.

 

Relacje OOC 

Sprawy gangów to sprawy gangów, my jako administracja nie chcemy słuchać płaczu, iż ktoś z wrogiego gangu was zabił lub zrobił failRP, od tego jest forum i tam idą wszelkie skargi. Radzimy dobierać członków gangu / organizacji lub frakcji z głową, gdyż jego negatywne zachowanie OOC lub / oraz częste faile mogą doprowadzić do zakończenia działalności frakcji przez administrację. **Należy pamiętać, iż spamowanie OOC lub local OOC też wchodzi tutaj w grę. Prosto mówiąc, masz nagranie / screena (czyt. dowód) dajesz na forum i ładnie opisujesz. Administracja podejmie się weryfikacji dowód i twoich słów. 

 

Policja

 

Policjant na służbie

Jeśli jesteś na służbie, a twoja ranga jest niższa niż porucznik musisz nosić mundur i jeździć oznakowanym radiowozem. Jedyne osoby upoważnione, które mogą zezwolić tobie na patrol bez munduru lub nieoznakowanym radiowozem są Porucznik lub Komendant.

 

Pojazdy

Jeśli masz zamiar jechać na komendę aby włożyć mundur i rozpocząć patrol - musisz to zrobić pojazdem prywatnym. Wyciąganie radiowozów lub helikopterów na garażu cywilnym jest zabronione! Jeśli wyjmiesz radiowóz lub helikopter z garażu cywilnego (czyt. prywatny) n.p. garaż centrum, zostaną wyciągnięte konsekwencje. W skrócie: Będzie to traktowane jako kradzież radiowozu lub nie odstawienie go w miejsce do tego wyznaczone po patrolu. 

 

Broń

Pamiętaj, iż należy zabrać broń ze zbrojowni, a gdy zakończysz patrol należy ją zwrócić. Jeśli broń nie zostanie zwrócona, zostaną wyciągnięte konsekwencje. Będzie to traktowane jako kradzież broni służbowej. Nie musisz martwić się o to jaką broń możesz zabrać ze zbrojowni. Dyżurny Marian dostosuje broń do twojego stopnia :).

Chyba nie muszę wspominać, iż bezpodstawne używanie broni jest łamaniem prawa?

 

W drodze na interwencję

Jeśli jesteś w drodze na wezwanie i musisz się spieszyć, należy tedy użyć sygnałów dźwiękowych i świetlnych. Prędkość nie powinna przekroczyć 220km/h w mieście lub 300km/h na autostradzie - te limity prędkości zostały nadane, ze względu na innych uczestników ruchu jak inne pojazdy czy chociażby piesi.

Jeśli zostaniesz zauważony, gdy porusz się z dużą prędkością bez sygnałów, a nagranie dojdzie do komendanta, porucznika lub administracji, zostaną wyciągnięte konsekwencje. 

Te punkt tyczy się również nieoznakowanych radiowozów.

 

Interwencje

W momencie kiedy dostajesz informacje od centrali o jakiś przestępstwie i chcesz je przyjąć należy podać to na radiu policyjnym. Należy podać numer odznaki - zazwyczaj zgłoszenie powinien przyjąć patrol, który jest najbliżej. Jeśli takowy patrol jest zajęty, inny patrol ma obowiązek przejąć zgłoszenie. 

Kiedy już dotrzesz na miejsce (tutaj mówię o zgłoszeniu typu: "stłuczka, lub zatrzymanie kogoś za przekroczenie prędkości), należy się wylegitymować. Poprawna kolejność do tego: STANOWISKO, NAZWISKO, NR ODZNAKI.

Przykład: Rekrut Kowalski numer odznaki 99 

Jeśli docierasz na zgłoszenie (typu: strzelanina lub zabójstwo) czekasz na patrol dodatkowy, czyli taki, który będzie w stanie ci pomóc, gdy coś Ci się stanie. 

 

Zatrzymanie osoby

W momencie zatrzymania osoby należy podać takowej osobie jej prawa (masz wypisane w bazie danych w tablecie - radzę nauczyć się takowych zasad). Prawa te należy zawsze dyktować w momencie zatrzymania. Jeśli nie podasz takowych praw, osoba może powiedzieć, iż nie były one wymienione w momencie zatrzymania i niestety, ale będzie trzeba puścić taką osobę wolno, a dla Ciebie skończy się to naganą.

 

Radio

Jeśli używasz radia w samochodzie, nie masz obowiązku używania czatu głosowego w grze. Jeśli jednak nie znajdujesz się w pojeździe, musisz używać czatu głosowego w grze jak i czatu TS3. Jeśli tego nie zrobisz, będzie to traktowane jako metagaming, co zakończy się banem. 

Kiedy jesteś na służbie musisz być dostępny na radiu. Nieważne czy jesteś jedyną osobą na służbie, musisz znajdować się na częstotliwości radiowej.

 

Podczas patrolu 

Jeśli patrolujesz miasto, pamiętaj aby zachować wszelkie zasady ruchu drogowego. W mieście jedziesz 70km/h na autostradzie 130km/h, zatrzymujesz się na czerwonym świetle, nie wyprzedasz na podwójnej ciągłej itp. Jako Policjant masz być przykładem dla innych obywateli. 

 

Rozprawianie się z gangami

Oczywiście, policja ma prawo do PG w stylu "łapie za koszulkę i ciągnie za sobą", "zakuwa kajdanki" czy chociażby "wsadza na tylne siedzenie". 

Policjant nie ma prawa do PG w sytuacjach jak:

 • Widząc osobę handlującą narkotykami, nie może otworzyć ognia bez słowa. Musi powiedzieć coś w stylu "Ręce do góry, nie ruszaj się". Gdy osoba takowa nie będzie wykonać poleceń policjant musi powiedzieć coś w stylu "Jeśli nadal nie będziesz wykonywać moich poleceń, będę zmuszony oddać strzał ostrzegawczy, potem będę strzelać do Ciebie".
 • Jeśli osoba otworzy ogień w stronę policji, ale nikogo nie rani, policja musi powiedzieć coś w stylu "Rzuć broń i unieś ręce do góry, w innym wypadku będziemy zmuszeni otworzyć ogień". 
 • Wyjątkiem tej sytuacji jest, gdy napastnik postrzeli policjanta lub jakiekolwiek cywila, tedy macie obowiązek otworzenia ognia w stronę napastnika. 
 • Jeśli napastnik wsiada do samochodu, macie prawo otworzenia ognia w stronę pojazdu, tak aby jego dalsza ucieczka była niemożliwa.

Nagany i konsekwencje

W policji będzie teraz system nagan. Nagany będę nadawane za łamanie zasad ruchu drogowego, niewylegitymowanie się itp. 

Jakie będą z tego konsekwencje ? 

 • Częste otrzymywanie nagan (za małe wykroczenia - typu: przejazd na czerwonym) - może zakończyć się patrolem pieszym prze 2 do 3 dni. Jeśli jednak nie będzie poprawy z twojej strony, możesz spodziewać się degradacji. 
 • Nagana o wysokim stopniu (tutaj wracam do pkt - rozprawianie się z gangami) możesz otrzymać degradację lub utracić pracę (nieważne na jakim jesteś stopniu).
 • Nagana za korupcję - Natychmiastowa utrata zawodu jak i wizy permanentnie

Relacje z innymi obywatelami

Oczywiście, jako policjant musisz mieć dobre relacje z innymi obywatelami. Jednak, jeśli obywatel to "recydywa", nie powinieneś się z taką osobą zadawać IC. Jeśli gangster dobrze się ukrywa, a twoja postać, nie wie iż osoba z którą się przyjaźni jest gangsterem to nie ma problemu. 

 

Poza służbą

Również masz być wzorcowym obywatelem jak i miłą osobą. Masz stosować się do prawa - nadal jesteś funkcjonariuszem, lecz nie masz już takich przywilejów jak w mundurze. Nie możesz zatrzymywać osób nie będąc na służbie (lub w samochodzie prywatnym). Jeśli musisz brać się za jakiekolwiek czynności związane z zawodem musisz być na służbie. 

 

©Adasco 2019


 • mefik lubi to

Cognosce te ipsum ᕙ(⇀‸↼‶)ᕗ


#2  Adasco

Adasco

  Stary Wyjadacz
 • 3418 postów

Napisany 14 kwiecień 2019 - 22:24

Oczekujemy od was jak najlepszego poziomu RP. Aby ułatwić sprawę, napisałem kilka porad. 


 • mefik lubi to

Cognosce te ipsum ᕙ(⇀‸↼‶)ᕗ


#3  Niqht

Niqht

  Wygadany


 • 104 postów

Napisany 15 kwiecień 2019 - 00:25

Dziekuję bardzo z mojej strony za taki kozacki poradnik Adasco, na pewno będzie on przydatny dla nowych i starszych graczy. Domyślam się że wszystko co napisałeś zostało umieszczone w poradniku z jakiegoś powodu ale co do paru punktów mam zastrzeżenia dlatego wole zapytać czy jest to zwyķły poradnik czy wytyczne co możemy a czego nie możemy robić? (aka regulamin)
Z góry dzięki za odpowiedź <3

#4  Adasco

Adasco

  Stary Wyjadacz
 • 3418 postów

Napisany 15 kwiecień 2019 - 00:27

Dziekuję bardzo z mojej strony za taki kozacki poradnik Adasco, na pewno będzie on przydatny dla nowych i starszych graczy. Domyślam się że wszystko co napisałeś zostało umieszczone w poradniku z jakiegoś powodu ale co do paru punktów mam zastrzeżenia dlatego wole zapytać czy jest to zwyķły poradnik czy wytyczne co możemy a czego nie możemy robić? (aka regulamin)
Z góry dzięki za odpowiedź <3

To jest poradnik, który ma pomóc nowym jak i starszym graczom wejść na dobrą drogę. Ogólnie będzie on też edytowany w przyszłości.


 • Niqht lubi to

Cognosce te ipsum ᕙ(⇀‸↼‶)ᕗ

0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników